sobota 29. června 2013

Návštěva od protinožců na Základní škole Brno, nám. 28. října 22Pořád se snažíme našim žákům vysvětlit, že cizím jazykem, zvláště angličtinou, se dá domluvit s lidmi z celého světa. Moc nám to nevěřili, ale jednoho dne to konečně pochopit museli, protože k nám přijela Jenny až z Nového Zélandu.

Otázka: „A na Novém Zélandu se nemluví česky?“, mě zaskočila i pobavila.
Já vím, ono je to těžké si představit to, jak velká je zeměkoule a že někdo může přiletět až s druhé polokoule, ale stejně!?!

A v tu chvíli mě napadlo: „No ano, to je ten okamžik, na který stále čekáme…žáci mají konečně možnost to slyšet i od člověka z opačného konce světa, že cizí jazyk je pro život člověka v dnešní době moc důležitý,
že otevírá možnosti skoro nevídané, a že ten, kdo se domluví anglicky, se může opravdu dostat, kam se mu zachce.“

Ano, povedlo se to!

Žáci v čase, kdy u nás na škole byla Jenny, se ze všech sil snažili s ní domluvit
o jejím životě, zájmech, kamarádech i studiu. Protože Jenny studovala dvě vysoké školy najednou, udivila tím naše žáky a několikrát se jí ptali, jestli to zvládá a co stále dělá. Jenny stále opakovala, že se hodně, hodně, hodně učí.
Když ještě prozradila, že jí rodiče učili mluvit anglicky hned v prvním roce jejího života, oněměli úžasem a překvapením.

Jenny nás okouzlila všechny svým úsměvem, velmi laskavým chováním a nebetyčnou trpělivostí v okamžicích, kdy se snažila domluvit s našimi žáky.

S Jenny jsme dodnes ve styku, protože nám dala kontakt na e-mail i facebook a tak se s ní někteří žáci pokoušejí domlouvat těmito způsoby. A kromě toho jsme s ní ještě přímo spojeni v okamžicích, kdy si spolu skypujeme.

Takže závěrem se mi chce říci, že možnost být ve styku s lidmi, mluvícími jiným jazykem, je velmi účinná strategie pro naše žáky, přímo si sáhnou na realitu a zdá se mi, že se i potom více snaží učit. A to se jim určitě vyplatí a vrátí.

Autor:  Vlasta Florianová
             ZŠ a MŠ Brno, nám. 28. října 22

P.S.:
Nyní se můžete podívat i na video, jak probíhal videohovor přes skype přímo ve výuce.
Žádné komentáře:

Okomentovat